5 sposobów na dobranie efektywnych haseł reklamowych

badania rynku, badanie opinii

Dobrze dobrane hasła reklamowe stanowią kluczowy element każdej kampanii promocyjnej. Niektóre z nich na stałe wchodzą do języka, którym posługujemy się na co dzień.  Na dynamicznie rozwijającym się i intensywnie reklamowanym rynku leków wybór hasła nie może być dziełem przypadku. Dzięki przeprowadzeniu badań marketingowych możesz szybko i sprawnie wybrać te najlepsze. 

 

5 sposobów, które pomogą Wam wybrać najefektywniejsze hasło reklamowe

 

1. Zadbaj o oryginalność

Branża farmaceutyczna znajduje się w czołówce najwięcej wydających na reklamę. Duża ilość  firm, których reklamy docierają do konsumenta niezliczoną ilość razy, utrudnia mu wybór konkretnej marki. Wyróżniające się z tłumu hasło reklamowe pozwoli klientowi zapamiętać produkt, o który później poprosi w aptece. Dobrym pomysłem jest podkreślenie pewnej właściwości produktu, której brakuje u konkurencji.  Często jest to jednak niemożliwe, gdyż rynek pełen jest specyfików o podobnym składzie i działaniu. Brak cechy szczególnej nie wyklucza na szczęście możliwości posiadania oryginalnego hasła reklamowego. Przykładem niech będzie sentencja „To nie jest zwykły banan — to jest Chiquita”, która zapadła w pamięć prawie każdemu i wyróżniła owoce firmy od innych, mimo że wszystkie banany wyglądają podobnie.

 

2. Wybierz prostotę

Proste hasła reklamowe mają większą szansę na bycie zapamiętanymi. Nazwy leków i ich producentów często same w sobie są skomplikowane, więc reszta efektywnego hasła reklamowego powinna składać się ze znanych wszystkim pojęć i wyrażeń. Dobrym przykładem, że łatwe (wręcz oczywiste) hasła się sprawdzają, jest powszechnie znany zwrot „Apap – i po bólu”.

 

3. Zaskocz odbiorcę

Element zaskoczenia istotnie wpływa na atrakcyjność hasła reklamowego. Istnieje kilka technik, które z powodzeniem można wykorzystać, aby zaintrygować konsumenta. Świetnie sprawdzają się różnego rodzaju gry słowne i wieloznaczności. Wszyscy przecież wiemy, że „z Kasią ci się upiecze”, a „Żubr stoi za rogiem”. Znalezienie drugie dna w haśle reklamowym sprawia radość odbiorcom. W ten sposób tworzą się pozytywne skojarzenia z marką. Rymy mogą nie tylko chwilowo poprawić nastrój, ale i melodykę hasła, która z kolei ułatwia jego zapamiętanie. Przykładem niech będzie sentencja „Goździkowa przypomina – na ból głowy Etopiryna”, który na zawsze wdarła się w nasze umysły. Podobną funkcję mają aliteracje, czyli  powtórzenia jednej lub kilku głosek. „Przyszłość jest jasna, przyszłość to Orange” jest przykładem, że hasła reklamowe z aliteracjami łatwo wpadają w ucho.

 

4. Zachowaj spójność

Zarówno forma, jak i również treść hasła  musi być dopasowana do grupy docelowej i do wizerunku firmy. Niezbędne jest określenie, jakiego języka używa potencjalny klient, jaki jest jego system wartości, sposób myślenia. Lekarstwa dla starszych osób nie powinny być reklamowane młodzieżowym slangiem. Należy znaleźć kompromis pomiędzy językiem fachowym, który zaświadczy o kompetencjach producenta leku, a językiem potocznym, który będzie dla wszystkich zrozumiały. 

 

5. Spróbuj przewidzieć przyszłość

Hasło reklamowe może towarzyszyć firmie przez lata. Warto więc zadbać, by dobrze wpisywało się w długofalową strategię marketingową. Przede wszystkim należy się jednak zastanowić, czy konkurencja nie będzie w stanie obrócić hasła przeciwko nam. Swego czasu Mercedes-Benz reklamując system Magic Body Control użył wyrażenia „What do chicken and Mercedes-Benz have in common? Stability at all times.” Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Jaguara: „Magic Body Control? We prefer cat-like reflexes, don’t you?” Niektóre wyrażenia mogą diametralnie zmienić znaczenie po dodaniu jednego słowa lub gdy zostaną użyte w innym kontekście.   Ciekawym hasłem z podwójnym dnem jest  „Inter City – Twoja Kolej”. Czy jednak nie nabrałoby ono trzeciego dna, gdyby ktoś wpadł pod pociąg z takim napisem? 

 

Jak najskuteczniej przewidzieć przyszłość? Tego niestety nie wie nikt, natomiast dużo o obecnych i nadchodzących trendach powiedzieć mogą nam badania rynku i opinii.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jak stworzyć efektywne hasło reklamowe?

Pamiętajmy o tym, że dobrze wymyślone hasło reklamowe, powinno być spójne z nazwą, kontynuując bądź uzupełniając jej komunikat oraz nawiązywać do wizji lub misji przedsiębiorstwa. 
 

O czym warto pamiętać przy tworzeniu haseł reklamowych?

Dobre hasło reklamowe, powinno pozostawać w głowie naszych odbiorców natychmiastowe skojarzenie z naszą marką. Warto również, aby nasi klienci mogli się z nami identyfikować i utożsamiać, dzięki czemu pozostaną z nami na dłużej. 
 

Jakimi metodami i technikami realizuje się badania rynku lub opinii?
  • Bezpośrednie wywiady kwestionariuszowe — PAPI,
  • Ankiety on-line - CAWI,
  • Wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo — CAPI,
  • Indywidualne wywiady pogłębione — IDI,
  • Badania telefoniczne — CATI, 
  • Zogniskowane wywiady grupowe — FGI,
  • Analiza desk research.
     
Zobacz także
Polecane serwisy:
Copyright © Medical-Market-Research
English