Diagram dentystyczny – co to takiego i do czego służy?

program do gabinetu, elektroniczna dokumentacja medyczna

Początek wizyty u stomatologa wygląda podobnie, lekarz sprawdza stan uzębienia swojego pacjenta i dyktuje asystentce stomatologicznej szczegóły dotyczące każdego zęba. Padają wtedy hasła, takie jak np. “wypełnienie”, “do obserwacji”, “próchnica”. Asystentka musi odnotować wszystkie informacje, aby następnie lekarz mógł podjąć decyzję o dalszym postępowaniu, a przy kolejnej wizycie sprawnie przypomniał sobie ustalenia. Narzędziem ułatwiającym prowadzenie notatek, jest diagram dentystyczny.

 

Jak wypełnić diagram dentystyczny?

Diagram dentystyczny, zwany również stomatologicznym lub zębowym, jest stosowany w codziennej pracy gabinetów stomatologicznych do zaznaczania stanu uzębienia pacjentów. Istnieją ogólne zasady dotyczące prowadzenia diagramu dentystycznego, jednak sposób oznaczania może się różnić w zależności od wypełniającej go osoby. Stałym elementem jest przypisanie jednego diagramu do jednej osoby, dlatego na karcie uzupełnia się dane osobowe pacjenta. Konieczna, jest również data sporządzenia diagramu, dzięki której lekarz będzie mógł kontrolować zmiany stanu uzębienia zachodzące w czasie. Wypełniając diagram, korzysta się z kolorów i skrótów. Kolor czerwony oznacza najczęściej próchnicę – miejsca, które wymagają pilnego leczenia. Pozostałe ubytki, które nie wymagają pilnej interwencji dentysty, oznacza się na niebiesko. Wśród stosowanych skrótów najpopularniejszy jest “C”, czyli próchnica, “PP” – plama próchnicowa wymagająca obserwacji i “W” – wypełnienie. Na potrzeby uzupełnienia diagramu, jamę ustną dzieli się na cztery ćwiartki i w diagramie uzupełnia się po kolei stan wszystkich zębów, zaczynając od górnej szczęki, a kończąc na dolnej.

 

 

Oprogramowanie dla gabinetu lekarskiego z diagramem dentystycznym

Przez lata asystentki stomatologiczne korzystały z papierowych kart pacjenta, do których podpięte były drukowane diagramy zębowe. Postęp w technologii sprawił, że pojawiła się możliwość wypełniania ich komputerowo. Aplikacja medyczna Medfile służy do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Jedną z opcji, jakie oferuje swoim użytkownikom, jest prowadzenie kartoteki pacjenta. Dedykowana karta dla stomatologów pozwala wypełniać diagram zębowy elektronicznie. Dokumentacja dotycząca pacjenta jest zgromadzona w jednym miejscu i pozwala na szybkie odnalezienie potrzebnych w danym momencie informacji. Prowadzenie dokumentacji za pomocą profesjonalnej aplikacji dla lekarzy to również zniwelowanie ryzyka błędu, np. pominięcia stanu danego zęba w diagramie dentystycznym oraz zapewnienie czytelności zapisanych informacji. Prowadź konsultacje online za pośrednictwem platformy haloDoctor.pl.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jakie zalety możemy przypisać diagramowi dentystycznemu w Medfile?
  • Moduł dentysta zawiera: stan jamy ustnej, diagram dentystyczny, leki, zalecenia,
  • Dedykowana karta wizyty z uwzględnieniem oczekiwań dentystów,
  • Szybki podgląd dolegliwości pacjenta,
  • Szczegółowy stan uzębienia konkretnego pacjenta.
Czy program Medfile jest odpowiedni dla dentystów?

Jak najbardziej tak. Wraz z całym naszym zespołem, dbamy, żeby praca wszystkich specjalistów przebiegała w jak największym komforcie. Dlatego specjalnie z myślą o dentystach, stworzyliśmy diagram dentystyczny oraz wystandaryzowaną kartę dentystyczną. 
Diagram dentystyczny w elektronicznej karcie wizyty pacjenta to idealne rozwiązanie pozwalające na gromadzenie całej e-dokumentacji medycznej w jednym miejscu. Sprawdzanie i oznaczanie stanu uzębienia pacjenta, dzięki niemu jest banalnie  proste.
 

Czy dentyści również mają obowiązek raportowania zdarzeń medycznych?

Tak, ponieważ obowiązek raportowania zdarzeń medycznych spoczywa na wszystkich, którzy realizują świadczenia medyczne, czyli podmioty lecznicze (w tym dentyści), indywidualne praktyki lekarskie oraz praktyki fizjoterapeutyczne. 

Zobacz także
Polecane serwisy:
Copyright © Medical-Market-Research
English