e-Recepta po konsultacji telemedycznej. Jak działa w praktyce?

program do gabinetu, elektroniczna dokumentacja medyczna

To, że elektroniczna dokumentacja medyczna ma więcej zalet, niż tradycyjna, nie ulega wątpliwości – pisaliśmy o tym już wcześniej.

 

Jednak warto zajrzeć głębiej i wyjaśnić pojęcia, które polskich pacjentom wciąż mogą wydać się niejasne i przysparzać im nie lada kłopotu. Jednymi z nich są właśnie e-Recepta i konsultacja telemedyczna.

 

Spotkaj się z lekarzem bez wychodzenia z domu – wszystko o konsultacjach telemedycznych

Wszyscy wiemy, jak wygląda tradycyjna wizyta u lekarza: rejestrujemy się na wybrany termin (z pewnością nie w ten sam dzień, wtedy się nie dostaniemy), stoimy w długiej kolejce, a gdy w końcu uda nam się do gabinetu wejść, niejednokrotnie możemy odnieść wrażenie, że lekarz się spieszy. Nic zresztą dziwnego, przecież za zamkniętymi drzwiami czekają pozostałe osoby ze swoim numerkiem.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy jest możliwość, by zadzwonić do lekarza, powiedzieć mu o swoim problemie i uzyskać pomoc bez zwalniania się z pracy, stania w kolejce i wykłócania się o to, kto następny powinien wejść? Jeżeli tak, to czymś, co z pewnością spełniłoby Wasze oczekiwania, jest konsultacja telemedyczna. Konsultacje telemedyczne wyglądają zgoła inaczej niż normalne wizyty u lekarza. To szybkie i proste uzyskanie pomocy w postaci rozmowy telefonicznej, kontaktu video lub wymiany maili. Takie formy rozmowy z lekarzem pomagają w różnych sytuacjach: od zauważania u siebie pierwszych objawów przeziębienia, po gorączkujące w nocy dziecko.

Telekonsultacja medyczna pozwala również na to, by pacjent przesłał lekarzowi zdjęcia lub wyniki badań, a także uzyskał receptę czy też skierowanie.

 

e-Recepta – lista leków w smartphonie

e-Recepta to mniejsze ryzyko wydania nieprawidłowego leku pacjentowi. Dzięki niej żaden farmaceuta, wydający w aptece lek nie pomyli go z czymś innym. Co więcej, e-Recepta może być wystawiona bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim.

 

Jak to wygląda w praktyce?

Zamiast podpisu składanego na papierowej recepcie, lekarz podpisuje ją podpisem elektronicznym. Pacjent dostaje wtedy e-Receptę w formie SMSa lub e-maila. Kluczem do odczytania takiej recepty jest kod PIN i PESEL pacjenta (PIN pacjent dostanie w załączonej wiadomości). Na końcu farmaceuta w aptece skanuje kod kreskowy znajdujący się na recepcie i wydaje przepisane leki.

 

Nie trzeba już wychodzić z domu i rejestrować się w przychodni, by umówić się ze swoim lekarzem. Konsultacje telemedyczne pozwalają na szybkie uzyskanie pomocy. Również i w medycynie technika ruszyła do przodu, dzięki czemu pojawiły się właśnie e-Recepty, niwelujące ryzyko popełniania pomyłki. W praktyce telemedyczne konsultacje ogólne zajmują od kilku do kilkunastu minut od zgłoszenia, zaś specjalistyczne do 3 dni roboczych. Nietrudno więc zauważyć różnicy – dzięki telemedycynie nie musimy czekać już paru miesięcy, lecz co najwyżej, parę dni.

 

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy w programie Medfile istnieje możliwość wystawiania tylko e-Recept?

Oczywiście, że nie. Medfile daje swoim użytkownikom znacznie większe możliwości. Lekarz każdej specjalności będzie mógł wystawiać pacjentom również e-Skierowania oraz e-Zwolnienia. 
 

Ile czasu zajmuje wypisanie e-Recepty?

Wypisanie e-Recepty przez lekarza podczas konsultacji online zajmuje przeważnie kilka lub kilkanaście minut. Lekarz może podać pacjentowi kod e-Recepty podczas e-Wizyty lub wysłać nam go za pomocą wiadomości SMS oraz e-mail. 
 

Czy program Medfile posiada limit wystawianych e-Recept?

Nie, niezależnie od zakupionego pakietu programu, nasi użytkownicy mogą wystawić dowolną liczbę e-Recept. Nie istnieje żaden minimalny lub maksymalny limit ich wystawienia. 

Zobacz także
Polecane serwisy:
Copyright © Medical-Market-Research
English