Badanie dotyczące substytucji leków RX
2017-05-15
Ogólnopolska, N=523
1900 zł
Kwestia zażywania przez pacjentów określonych leków dostępnych na receptę najczęściej wynika z rekomendacji lekarza (49%) oraz ceny (27,7%). Stosunkowo rzadko (18%) bierzemy natomiast pod uwagę polecenia ze strony farmaceutów w aptece.
Bardzo rzadko sięgamy po zamienniki
Uczestnicy badania zwykle stwierdzali, że do tej pory lekarz nie poinformował ich w trakcie wizyty o możliwości stosowania substytutów dla leków oryginalnych – charakteryzujących się analogiczną zawartością substancji aktywnych oraz zbliżonym działaniem, jednak niższą ceną. Tylko niespełna 4% badanych zadeklarowało natomiast, że o takiej ewentualności są informowani przy każdej okoliczności przepisywania nowego leku.
Również sami pacjenci raczej rzadko wychodzą z własną inicjatywną, prosząc farmaceutę lub lekarza o wydanie zamiennika. Aż 45,7% badanych dotychczas ani razu nie zwróciło się z taką prośbą. Niemalże co piąty Polak odczuwa przy tym nieufność do substytutów leków, postrzegając je jako mniej skuteczne i w mniejszym stopniu bezpieczne. Warto badać rynek farmaceutyczny, aby być stale na bieżąco z oczekiwaniami konsumentów.
Spis treści
Zamienniki i inne odpowiedniki leków i suplementów diety – badania opinii klientów aptek 1
Częstość zakupu leków i suplementów diety w aptece 2
Czynniki decydujące o wyborze leków 3
Dokonywanie zamiany leków i suplementów diety przez lekarza oraz informowanie pacjentów o możliwości nabycia tańszych produktów 4
Apteki lokalne i apteki sieciowe jako miejsca dokonywania zakupu leków i suplementów diety 5
Oferowanie zamienników i innych odpowiedników leków w aptekach 6
Chęć zakupu tańszych produktów w aptece oraz reakcje farmaceuty 9
Źródła wiedzy o zamiennikach leków 10
Skuteczność i bezpieczeństwo zamienników leków – opinie klientów 11
(FAQ)
Raporty rynkowe dotyczące substytucji leków wydawanych na receptę, to analizy rynku farmaceutycznego, które skupiają się na zjawisku substytucji leków, czyli zastępowaniu leków oryginalnych tańszymi ich odpowiednikami.
Raporty te powinny zawierać informacje na temat m.in.:
- Wielkości rynku substytucji,
- Dynamiki zmian,
- Panujących trendów,
- Czynników wpływających na rynek.
Raporty rynkowe dotyczące substytucji leków wydawanych na receptę zawierają informacje na temat wielkości rynku substytucji, dynamiki zmian, trendów oraz czynników wpływających na rynek. W raportach można znaleźć także analizy dotyczące poszczególnych grup leków oraz wyniki badań dotyczących zachowań pacjentów.