4 najpoważniejsze błędy popełniane przez twórców ankiet – jak ich unikać?

program do ankiet

Osoby przeprowadzające ankiety chcą zebrać jak najlepsze informacje, aby móc wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu firmy, zebrać potrzebne informacje i zdobyć przewagę na rynku. Jakie błędy popełniają najczęściej twórcy ankiet, a jak ich uniknąć?

 

Brak słuchania informacji zwrotnej

Definicja informacji zwrotnej to pochwała lub krytyka udzielona w odpowiedzi na coś, co robisz. Nie słuchanie informacji zwrotnej to tak samo jak nie słuchanie swoich odbiorców. Jak możesz się rozwijać, jeśli nie chcesz słuchać i dostosowywać się do potrzeb i oczekiwań swoich respondentów. Jest to świetna okazja, aby skontaktować się z użytkownikami po wysłaniu przez nich odpowiedzi i pokazać im, że ich słuchasz. Poinformuj respondentów, że wprowadzasz zmiany w związku z otrzymanymi uwagami w ankiecie. Skup się na stworzeniu lepszej i bardziej otwartej komunikacji z respondentami. Informacja zwrotna jest ważna nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twoich respondentów, ponieważ czują się oni wysłuchani i wiedzą, że ich odpowiedzi są brane pod uwagę. Motywuje ich do wypełniania kolejnej ankiety, jeśli planujesz ponownie się z nimi skontaktować. Niektóre przedsiębiorstwa w przypadku otrzymania krytyki decydują się na pogłębienie wywiadu np. poprzez rozmowę telefoniczną.
 

Nie udostępnianie ankiety w niektórych miejscach

Oprócz sposobów udostępniania ankiety, takich jak e-mail, czy newsletter. Wypróbuj również udostępnianie ankiet na platformach społecznościowych, wszystkie mają swoje zalety i mogą być użyte z konkretnych powodów. Oto kilka kluczowych wskazówek dotyczących udostępniania na platformach społecznościowych:

  • Napisz angażującą wiadomość do swojego postu w mediach społecznościowych. Im lepsza wiadomość, tym więcej osób będzie się nią dzielić. Krótkie wiadomości wyróżniają się - ale długie wiadomości działają, jeśli są przekonujące. Umieść w poście tylko kluczowe informacje, które będą istotne dla użytkowników danego portalu.
  • Spróbuj wyszukiwać hashtagi, aby zidentyfikować odpowiednie obszary zainteresowań do targetowania. Ułatwi to osobom zainteresowanym znalezienie Twoich treści. Dzięki temu możesz uzyskać wyższy wskaźnik odpowiedzi.
  • Wybierz odpowiedni czas na zamieszczenie ankiety. Miej na uwadze momenty, w których użytkownicy portali społecznościowych są najbardziej aktywni. Wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że zobaczą dodaną przez Ciebie ankietę i ją wypełnią.
  • Spraw, aby udostępnianie ankiety było proste. Dodaj przycisk udostępniania do swojej ankiety i pozwól respondentom rozpowszechnić udostępnione badanie.
     

Nieużywanie szablonów

Użyj jednego z gotowych szablonów ankiet, aby zacząć ankietę. Takie szablony możesz znaleźć w narzędziach do przeprowadzania ankiet jak program SurvGo™.  Znajdziesz w nim wiele dostępnych szablonów, które są możliwe do wykorzystania natychmiastowo, lecz także możesz stworzyć swój własny. Z pomocą tego programu  stworzenie szablonu nie będzie trudne, a co więcej zaoszczędzisz swój czas. Dzięki temu Twoje ankiety będą:

  • elastyczne;
  • spójne;
  • proste w tworzeniu;
  • posiadały zminimalizowaną liczbę błędów.
     

Nieużywanie personalizacji

Użyj własnego brandingu, jako sposobu na wyróżnienie się. Dzięki aplikacji do przeprowadzania badań online SurvGo™ możesz umieścić swój logotyp nie tylko na stronie tytułowej. Ułatwia to społeczeństwu połączenie się z Tobą jako marką, osoby z grupy docelowej czują się, jakby komunikowali się z marką, którą już znają. W narzędziu do tworzenia ankiet, jak SurvGo™ możesz łatwo modyfikować swoje ankiety i kwestionariusze. Każde pytanie możesz dostosować do swoich potrzeb, a co więcej możesz zastosować różne typy pytań, które pozytywnie wpłyną na wypełniane badanie.
 

Nieużywanie różnych typów pytań ankietowych

Weź pod uwagę kontekst Twojej firmy i klientów, kiedy tworzysz ankietę: w zależności od celów badawczych, typy pytań i odpowiedzi respondentów mogą się różnić.  Mając do dyspozycji wiele różnych typów pytań ankietowych, na pewno znajdziesz format, który najlepiej pasuje do Ciebie i Twoich odbiorców. Ograniczanie się do jednego typu pytań nie odpowiada potrzebie zaangażowania i interaktywności. Zastanów się nad każdym pytaniem w ankiecie dla klientów. Unikaj duplikatów i starannie dobieraj typy pytań i odpowiedzi, aby uzyskać dokładne informacje od respondentów. Spróbuj użyć:

  • pytań rankingowych – w ten sposób respondent otrzymuje listę, którą może uszeregować według swoich upodobań lub wiedzy. Chcesz wiedzieć, jakie aspekty Twojego produktu najbardziej podobają się respondentom? Wymień je i pozwól respondentom samodzielnie uszeregować te elementy. To bardzo interaktywne pytanie.
  • wybór obrazu – działa tak samo, jak pytanie tekstowe, z tą różnicą, że do odpowiedzi możesz dodać obrazki. W ten sposób możesz wyjaśnić opcje, dodając obrazek lub przykład.
  • suwak -tekst lub liczby - jeśli chcesz poznać stopień opinii zamiast oceny, możesz użyć suwaka tekstowego. Jeśli mówisz o ocenach, użyj suwaka liczbowego. Używanie suwaków to interaktywny i zabawny typ pytania, który szczególnie dobrze sprawdza się w ankietach wypełnianych na urządzeniach mobilnych.
     

Używaj prostego kreatora ankiet opartego na formularzach

Największą zaletą narzędzia do tworzenia ankiet, takiego jak SurvGo™, jest możliwość stworzenia całkowicie spersonalizowanej ankiety bez konieczności płacenia wysokiej ceny za stworzenie jej. Używając funkcji projektowania i interaktywnych opcji w inteligentny sposób, możesz stworzyć wyjątkowe ankiety, które wygenerują wysokie wskaźniki zaangażowania. Zacznij od prostej ankiety opartej na formularzu, aby stworzyć niesamowitą ankietę, korzystając z narzędzi do tworzenia ankiet i ich funkcji. W ten sposób na pewno zachęcisz respondentów do wypełniania Twoich ankiet w przyszłości.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy istnieje możliwość, aby samodzielnie zrealizować badanie ankietowe?

Jak najbardziej tak. Bezpośrednio  w aplikacji SurvGo.com, można samodzielne przeprowadzenie badania. Dzięki łatwemu oraz intuicyjnemu programowi będziesz w stanie samodzielnie stworzyć ankietę. Możesz określić wielkość próby oraz jej rozkład na wiek i płeć.

Ile trzeba czekać, aby otrzymać wyniki badania ankietowego?

W zależności od wybranego sposobu czas oczekiwania może się różnić.
Jeśli wybierzemy opcję samodzielnej realizacji badań w programie SurvGo.com, to na otrzymanie wyników poczeka zaledwie od kilku godzin, do jednego dnia.
Jeśli jednak zlecimy zrealizowanie badania specjalistom, to czas wydłuża się do kilku dni roboczych.
 

Czy istnieją jakieś szczególne pytania, które powinny być zawarte w ankiecie ?

Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju oraz specyfiki badań. Ankieta jest w pełni uwarunkowana przez realizowane badanie oraz grupę docelową, do której je kierujemy. Ważne jednak jest, aby wyodrębnić najważniejsze wątki tak, aby zminimalizować ryzyko błędu.  

 

Zobacz także
Polecane serwisy:
Copyright © Medical-Market-Research
English